De amerikanska raggarbilarna står uppradade på parkeringen, frisyrerna luktar Brylcreme och musiken från 50-talet gör att det rycker i benen på besökarna.
Vi snackar om Nostalgimässan i dalsländska Ed, som för femte året i rad arrangeras av Dals-Eds Nostalgiförening i samarbete med Dals Eds kommun. Ett gäng entusiaster med olika intressen från 50-och 60-talet – bilar, kläder, musik och samlarprylar konkurrerar om uppmärksamheten hos de tusentals besökare som njuter av nostalgikulturen.
- http://vastsverige.com/sv/dalsed/produc ... andska-Ed/
Några av oss kommer garanterat vara där så slut gärna upp en stund om ni har möjlighet.
Vill även påminna att vi faktiskt har 750 st visitkort med en kort presentation av vår fotoklubb om ni vill ha några i plånboken. Aldrig fel kunna ge till någon när man är ute och någon undrar varför man ligger på marken o fotar maskrosor eller kvackande ankor.














